Web Hosting

HAZIRLADIĞINIZ WEB SAYFALARINI YÜKLEMEK İÇİN BİR ALANA İHTİYACINIZ VARDIR. SİTENİZİN ÇALIŞMASI İÇİN KONFİGÜRE EDİLMİŞ OLAN SUNUCULARDA SİZİN İÇİN AYRILAN ALANA HOSTİNG DENİR. HOSTİNG HİZMETİ BİLGİSAYARLARDAN DAHA GÜÇLÜ OLAN SUNUCU DEDİĞİMİZ MAKİNALAR ÜZERİNDEN SAĞLANMAKTADIR. SUNUCULAR SÜREKLİ AÇIK VE GÜNÜN HER SAATİ ERİŞİLEBİLİR OLMAK ZORUNDADIR.

SİZE GECE 03:00' TE BİLE BİLGİSAYARINIZDAN WWW.İSKENDERUNREKLAM.COM ADRESİNE GİRDİĞİNİZDE WEB SİTESİ KARŞINIZA GELİYORSA O ANDA SİZİN BİLGİSAYARINIZ BİZİM SUNUCUMUZA BAĞLANIP BİZİM SİTEMİZE AİT OLAN DOSYALARI SİZİN BİLGİSAYAR EKRANINA TAŞIYOR DEMEKTİR. İŞTE BUNUN İÇİN SUNUCULARIN SÜREKLİ AÇIK VE İNTERNETE BAĞLI OLMALARI GEREKİR.

SUNUCULAR DATACENTER DEDİĞİMİZ ÖZEL ODALARDA SAKLANMAKTADIR. BU ODALARDA SÜREKLİ BİR SİSTEM MÜHENDİSİ, JENERATÖR, KLİMA, METRO İNTERNET (YÜKSEK HIZDA İNTERNET) OLMASI GEREKMEKTEDİR. TÜM BU MATERYALLER BİR ARAYA GELDİĞİNDE SUNUCU VE HOSTİNG HİZMETİ SAĞLANMIŞ OLMAKTADIR.

AYRICA MAİLLERDE YİNE BU SUNUCULAR ÜZERİNDEN SAĞLANMAKTADIR.

HOSTİNG HİZMETİ DOMAİNİN (DOMAİN NEDİR?) DNS (DNS NEDİR?) ÜZERİNDEN SUNUCUYA YÖNLENDİRİLMESİ İLE ÇALIŞMAKTADIR. HEM WEB SİTELERİ HEM MAİL ADRESLERİ SUNUCU ÜZERİNDEN İP PROTOKOLÜ İLE SİZİN BİLGİSAYARINIZLA BAĞLANTI KURMAKTADIR.

GÜNÜMÜZDE BİR ÇOK YERLİ VE YABANCI FİRMA HOSTİNG İŞLEMİ YAPMAKTA VE SİZLERE ALDIĞINIZ DOMAİN ADININ AKTİF HALE GETİRİLMESİ İÇİN YER TAHSİS ETMEKTEDİR. BU YER TAHSİS İŞLEMİ (HOSTİNG) AYLIK YADA YILLIK OLARAK KİRA USULÜ İLE YAPILMAKTADIR. HOSTİNG İŞLEMLERİNDE SİZLER İÇİN ÖNEMLİ NOKTALAR ŞUNLARDIR;

  • HIZ (SİTENİZİN AÇILMA HIZI)
  • SİTENİZ İÇİN SİZE VERİLECEK ALAN BOYUTU (MB)
  • DESTEKLEDİĞİ PROGRAMLAR VE GENEL ÖZELLİKLER

BUNLARI ÖNEM SIRASINA GÖRE TEKER TEKER AÇIKLAYALIM.

HIZ: SİTENİZE AİT SAYFALARIN YÜKLENME HIZI BURADA ÇOK ÖNEMLİ BİR UNSUR OLUŞTURMAKTADIR. GEZİLEN SİTELERİN SAYFALARININ YAVAŞ OLARAK GELMESİNİN YADA GELMEMESİNİN İKİ ÖNEMLİ NEDENİ VARDIR. BUNLARDAN İLKİ İNTERNETE BAĞLANDIĞINIZ BİLGİSAYARIN YETERLİ AKSAMA SAHİP OLAMAMASINDAN KAYNAKLANAN NEDENLERDİR. İKİNCİSİ İSE HOSTİNGDEN DAHA DOĞRUSU HOSTİNG ALDIĞINIZ SERVERDAN KAYNAKLANAN NEDENLERDİR. ŞAYET HOSTİNG ALDIĞINIZ SERVER’IN İNTERNETE ÇIKIŞ HIZI DÜŞÜK İSE YA DA KAPASİTESİNİN ÜSTÜNDE HOSTİNG HİZMETİ VERİYORSA DOĞAL OLARAK SAYFALARINIZIN YÜKLENME HIZI YAVAŞ OLUR. AYRICA HIZ KONUSU SAYFALARINIZIN BOYUTU VE HAZIRLANDIKLARI PROGRAMLARLA DA ALAKALI OLDUĞUNU HATIRLATALIM. ÇÜNKÜ BAZI SİTELER FLASH VE ANİMASYON PROGRAMLARI İLE HAZIRLANIR. BU DURUM HTML FORMATTA HAZIRLANAN SİTELERE ORANLA FLASHLI SİTELERİN DAHA YAVAŞ AÇILMASINA NEDEN OLUR.

VERİLECEK ALANIN BOYUTU: DİĞER MADDELERE DE GÖZ ATACAK OLURSAK; SİZE VERİLECEK ALAN BOYUTU (KAÇ MEGABAYT ) ÜCRETE GÖRE DE DEĞİŞİKLİK GÖSTERMEKTEDİR. SİZ KONUSUNA GÖRE HAZIRLAYACAĞINIZ SİTENİZE NE KADARLIK BİR ALAN GEREKLİ İSE O ORANDA HOSTİNG ALANI TALEP EDECEKSİNİZ. GENİŞ KAPSAMLI VE İÇERİĞİ FAZLA BİR SİTE DÜŞÜNÜYORSANIZ SİTENİZE VERİLECEK ALANIN BOYUTU DA BÜYÜK OLMASI GEREKİR. VERİLECEK ALAN İKİ AÇIDAN ÖNEMLİDİR; BİRİNCİSİ DAHA ÖNCEDE İFADE ETTİĞİMİZ GİBİ HAZIRLANACAK SİTENİN BOYUTU AÇISINDAN, İKİNCİSİ İSE E-MAİLLER AÇISINDANDIR. ÇÜNKÜ YAPILAN TASARIMLA BERABER VERİLEN MAİLLERDE AYNI ALANI PAYLAŞIR. EĞER VERİLEN HOSTİNG ALANI KÜÇÜK İSE BELLİ BİR SÜREDEN SONRA MAİL TRAFİĞİNDE SORUNLAR ORTAYA ÇIKABİLİR.

SERVER DESTEĞİ: WEB HOSTİNGDE BİR DİĞER ÖNEMLİ NOKTA DA KULLANDIĞINIZ PROGRAM VE VERİTABANINI KİRALADIĞINIZ SUNUCUSUNUN DESTEKLEMESİDİR. GÜNÜMÜZDE ARTIK İNTERNET SİTELERİ TANITIMIN YANINDA HAZIRLANAN DİNAMİK FORMLAR SAYESİNDE DAHA FARKLI İŞLEVLERİ DE (İŞ BAŞVURU FORMLARI, TALEP FORMLARI, KREDİ KARTI İLE SATIŞ GİBİ) YERİNE GETİRMEKTEDİR. BU TÜR FORMLARIN HAZIRLANMASI ÖZEL PROGRAMLAMA DİLLERİ (ASP, PHP, SQL GİBİ) İLE YAPILMAKTADIR. ÖRNEĞİN ASP DESTEKLİ BİR SİTENİN ÇALIŞABİLMESİ İÇİN SİTENİN SERVER TARAFINDA ASP İLE YAPILMIŞ FORMLARI DESTEKLEYEN PROGRAMLARIN KURULU OLMASI GEREKİR.

HOSTİNG İŞLEMLERİNİ YAPTIRIRKEN BUNLARA DİKKAT ETMENİZ GEREKİR.

BU KONUDA O KADAR ÇOK FARKLI ÖZELLİK VAR Kİ, SİZLERE AMACINIZA YÖNELİK OLARAK HER KONUDA DOĞRU YÖNLENDİRME YAPMAYA HAZIRIZ